5000 mylių per neribotų galimybių šalį

Didysis amerikietiškas nuotykis susideda iš daugelio dalykų: polifoninės kantri muzikos, saulėtų paplūdimių, sniegu nuklotų kalnų virtinių ir visžalių sekvojų miškų, metropolių su savo skirtingu požiūriu į kultūrą, virtuvę bei pramogas ir rodos niekad nesibaigiančiu greitkeliu, vedančiu per tyrus, prerijas, derlingus kviečių laukus, šiems susiliejant su tolumoje esančiu horizontu.

Apleisti kalnakasių miesteliai, nedidelės gyvenvietės ir karkasiniai namai papuošti Amerikos vėliavomis, daugybė automobilių spūsčių, sausakimšas metro, puikūs muziejai ir pasakiško grožio nacionaliniai parkai. Štai tokia Amerika mudu su vyru pasitiko 2015 metų pavasarį.


MARŠRUTAS


PATARIMAI

Miegojimas

Visos nakvynės vietos, tiek pigios, tiek nelabai, ypatingai sezono metu, kada turistų daugiausia, turėtų būti rezervuojamos bent prieš vieną mėnesį. Taupantiems savo pinigus, siūlyčiau išmėginti Airbnb. Šioje svetainėje galima nebrangiai išsinuomoti kambarį pas vietinius gyventojus. Tai unikali proga iš arčiau pamatyti Jungtinių Amerikos Valstijų žmonių kasdienybę. B&B (bed&breakfast) visoje šalyje dažniausiai siūlo pakankamai aukšto lygio paslaugas (100 – 300 USD). Kambariai primena Viktorijos laikus, daug minkštų baldų, kartūno užuolaidos, spalvotos pagalvės, sienos margintos įvairiais raštais. Trokštantiems romantikos ir norintiems geriau pažinti to meto architektūrai būdingus pastatus, apsilankykite bent kartą. Dauguma federacinei valdžiai priklausančių teritorijų ir valstijų parkai turi puikias stovyklavietes. Pirmiems atvykusiems – galimybė išsirinkti geriausias vietas (<10 USD, be jokių patogumų). “Basic“ lygio stovyklavietėse yra tualetų, geriamo vandens, laužaviečių ir iškyloms tinkamų stalų (5 – 15 USD). “Developed“ lygio stovyklavietės dažniausiai būna valstijų nacionaliniuose parkuose, kur galima rasti dušą, kepsnines, elektros lizdus ir t.t. (15 – 45 USD). Tokio tipo nakvynės vietas reiktų rezervuoti iš anksto. Visų kategorijų viešbučiuose (>80 USD pagrindiniuose miestuose ir >45 USD kaimo vietovėse) rasite telefoną, kabelinę TV, privačią vonią su tualetu. Į kainą bus įskaičiuoti ir pusryčiai. Vidutinės klasės viešbučiuose jau bus ir mini baras, plaukų džiovintuvas, kavos aparatas, oro kondicionierius, rašymo stalas, baseinas ir t.t. Moteliai (Super 8 ir Motel 6 kaina prasideda nuo 45 USD, Days Inn ir La Quinta – >60 USD, Holiday Inn Express ir Marriott – >80 USD) nuo eilinių viešbučių skiriasi tik tuo, jog kiekvienas kambarys turi atskirą įėjimą su jam priklausančia automobiliams skirta stovėjimo vieta bei yra įsikūrę šalia pagrindinių miesto kelių. Hostelių Jungtinėse Amerikos Valstijose nėra tiek daug kaip mūsų senutėje Europoje, bet atidžiai ieškant, juos galima atrasti (20 – 35 USD už lovą bendrabučio tipo kambaryje, 40 – 60 USD už dvivietį kambarį).

Pinigai

1 EUR – 1,1825 USD

Daugelis vietinių gyventojų nesinešioja didelės sumos grynųjų pinigų, dažniausiai jie atsiskaito kreditinėmis ir debetinėmis kortelėmis. ATMs (automated teller machine) veikia 24/7 beveik visuose bankuose, prekybos centruose, oro uostuose ir bakalėjos krautuvėse. Daugelis bankomatų nuskaičiuoja po 2,5 ir daugiau USD už vieną atliktą operaciją. Nereiktų pamiršti, jog teks papildomai dar susimokėti ir savo bankui už kiekvieną išgryninimą. Kredito kortelės, labiausiai paplitusios Visa ir MasterCard, yra priimamos visur. Tiesa, neturintiems kredito kortelės, automobilio nepavyks išsinuomoti.

Mokesčiai

Mokesčio dydis yra skirtingas kiekvienoje valstijoje, jis varijuoja nuo 5 iki 9 %. Viešbučių mokesčiai skiriasi priklausomai nuo miesto, kuriame esate. Jis gali būti 10 – 18% (Niujorkas)

Kelių taisyklės

JAV eismas vyksta dešiniąja puse. Saugos diržų segėjimas ir automobilio kėdutė vaikams yra būtini visose valstijose. Valstijas jungiančiame kelyje greičio limitas kartais siekia 75 mph (120,7 km/h), nebent kelio ženklai rodo ką kitą. Greitkeliuose leidžiamas greitis yra 55 mph (88,5 km/h) arba 65 mph (104,6 km/h), miestuose – 25 – 35 mph (40,23 – 56,3 km/h), mokyklos zonoje – <15 mph (24,14 km/h). Draudžiama lenkti mokyklos autobusą, kai šis mirksi šviesomis.

Jei kelio ženklai nerodo kitaip, degant raudonai šviesai, galima sukti į dešinę, prieš tai visiškai sustojus, išskyrus Niujorko miestą. Ten ši taisyklė negalioja! Lygiareikšmėje sankryžoje, pradeda važiuoti tas automobilis, kuris pirmas pasiekė sankryžą. Jei prie sankryžos vienu metu atvažiuoja keletas automobilių, tada važiuoti pradeda automobilis, esantis dešinėje pusėje.

Internetas

Interneto ryšys 100 % nedengia visos JAV teritorijos. Didžiuosiuose šalies miestuose yra interneto kavinės, wi-fi – parkuose ir aikštėse, bet mažesniuose miestuose jums gali tekti apsilankyti bibliotekoje ar kopijavimo paslaugas teikiančiose vietose, kad galėtumėte pasinaudoti internetu jei su savimi neturi nešiojamojo kompiuterio ar kito įrenginio, kurį pavyktų pajungti prie interneto. Nepamirškite su savimi turėti AC adapterio savo kompiuteriui ir kištukiniam lizdui.

Arbatpinigiai

Arbatpinigiai nėra laisvai pasirenkamas dalykas šioje šalyje, nebent jus aptarnavo siaubingai, tada jų galite ir nemokėti. Oro uosto ir viešbučio durininkams: 2 USD už krepšį (min. 5 USD už visą vežimėlį), baro darbuotojams: 10 – 15 % per vakarą (min. 1 % už gėrimą), viešbučio kambarinėms: 2 – 4 % už naktį, restorano darbuotojams: 15 – 20 %, nebent arbatpinigiai jau buvo įtraukti į jūsų sąskaitą, už taksi paslaugas: 10 – 15 % nuo bendros sumos, automobilio valytojams: bent 2 USD šiems sugrąžinus raktelius.

Viza

Lietuva dalyvauja bevizio režimo programoje (BRP), todėl mūsų šalies piliečiai turi teisę atvykti į JAV turizmo bei verslo tikslais ir praleisti šalyje ne daugiau nei 90 dienų. BRP dalyvaujančių šalių piliečiai turi gauti elektroninės leidimo keliauti sistemos patvirtinimą.

Visa naudinga informacija: čia


BIUDŽETAS

  • Nakvynė: ~45$ už naktį (2 žvaigždučių moteliai)
  • Pietūs: trijų kursų pietūs su gėrimu vidutinio lygio restorane/kavinėje dviems žmonėms gali kainuoti 35 – 40$ (arbatpinigiai už aptarnavimą bei mokesčiai įskaičiuoti). Užkandinėse pavyks papietauti ir už 15 – 20$
  • Lankomi objektai: vidutiniškai 25$ (priklauso, ką planuojate veikti)
  • Amerikos nacionalinių parkų pasas: 80$ (į kainą įskaičiuota: paso savininkas, automobilis, +3 žmonės. Vaikams iki 16 metų – nemokamas. Galiojimo laikas: 12 mėn.)
  • Kuras: ~2,5$ už galoną
  • Automobilio nuoma: 1000$ (21 diena, su draudimu)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.