Vašingtonas – Albukerkis (5 diena)

Jutos, Kolorado, Arizonos ir Naujosios Meksikos valstijų susidūrimo vieta vadinama Four Corners („Keturi kampai“), nes čia susieina šių valstijų sienos. Tai unikalus atvejis JAV, tačiau susidomėjimo priežastis minėtąją vietove yra ne ta. Iš tiesų, ši plati teritorija, sudaryta iš lygumų, nugairintų plokščiakalnių, uolėto reljefo, išraižyto gilių kanjonų, kuriuos tūkstantmečiais rausia Rio Grandės, Green Riverio, Kolorado, ir kt. upės, matė tris pagrindines vietinių indėnų kultūras: pietuose mogolonų, arba „kalnų žmonių“ (500 – 1500 m. po Kr.), ohokamų, arba „pradingusiųjų“ (300 – 1250 m. po Kr.), ir, svarbiausia, anasazių, arba „senųjų“ (185 – 1300 m. po Kr.). Būtent Mesa Verde Nacionaliniame parke mes tų kultūrų likučius ir pamatysime.

Anasaziai gyvendavo kaimuose, požeminiuose namuose, ir iki 500 m. po Kr. iš jukos pluošto pindavo krepšius. Vėliau ėmė statyti namus ant žemės – jie buvo iš akmens ir purvo. Senieji požeminiai namai buvo išsaugoti ir paversti į kivas, slaptas genties vyrų susirinkimų vietas, kur būdavo aptariami kaimo rūpesčiai ir atliekami religiniai ritualai. Viename grindų kampe esanti maža duobutė, vadinama sipapu, vaizdavo Motinos įsčias, iš kurių žmonija išniro į žemės paviršių ir iš kur išsilaisvino neaprėpiama, bendruomenei skirta gyvybės energija. Apie 950 m. po Kr. kaimai buvo perkelti į plokščiakalnių pakraščius, greta išsikišusių kanjonų sienų, o dar po dviejų šimtmečių žmonės kūrėsi po uolėtomis terasomis didelėse įdubose, sukurtose vėjo ar vandens. Tarp 1276 ir 1299 m. po Kr. būta smarkios sausros, po kurios anasaziai staiga apleido savo kaimus, amžiams išnykdami iš istorijos. („Didžioji paslapčių knyga“, 174 p., 2004)

Prieš akis 258 mylios (4 val. 45 min.) iki Mesa Verde nacionalinio parko. Kadangi ten planuojame praleisti dvi naktis, užsukome į parduotuvę apsipirkti maisto ir trūkstamo inventoriaus. Turime pripažinti, kad Lietuvoje maisto produktų yra žymiai daugiau. Nėra ko stebėtis, kad šioje šalyje gyvena tiek daug apkūnių žmonių. Juk lentynos prigrūstos nesveiko maisto – šaldyti produktai, cukrus, balti miltai ir jokių daržovių. Duoną, skirtą skrudinimui, paėmus į rankas ir suspaudus, ši tilptų į kumštį, o skonis visai nedžiugino. Na, bet renkamės iš to kas yra.

Amerikos keliai iš tiesų geri ir gali sau netrukdomas skrieti vaizdingomis apylinkėmis. Tad, 19 val. jau ieškojome vietos palapinei. Po truputį temo ir oras pradėjo vėsti, darėsi šalta. Stovyklavietės šiame parke buvo įrengtos puikiai: stalas, grilis, vieta mašinai ir palapinei, netoliese buvo tualetai ir dušai (gaila, bet tuo metu buvo tik šaltas vanduo, nes dar neprasidėjo sezono metas).  Maždaug už 100 m įsikūręs informacijos centras, skalbykla, parduotuvė ir net degalinė, tiesa, jie irgi neveikė. Turėjome galimybę prisijungti prie nemokamo  Wi – Fi, va čia tai XXI amžius. Reindžeriai parko teritoriją apvažiuoja keletą kartų per dieną. Jie tikrina ar visi parko lankytojai laikosi taisyklų ir jei iškyla klausimų ar prireikia pagalbos, nedelsdami padeda.


Kaina: 15$ (gegužės 1 d. – spalio 31 d. – 20$), galioja 7 dienas

30$/2 žm. – stovyklavietė

Adresas: Mile 7 Headquarters Loop Road, Mesa Verde National Park, CO 81330, JAV

Darbo laikas: 24/7 (stovyklauti galima nuo balandžio iki spalio )

Interneto svetainė: https://www.nps.gov/meve/index.htm


Pagaliau susitvarkėme, palapinė jau pastatyta, miegmaišiai savo vietose, apsirengėme šiltesniais drabužiais ir mėginome pasigaminti vakarienę. Mūsų turimų anglių pakako tik dešrelėms sušildyti. Taigi, vakarienei – dubuo gardžių salotų su vos šiltomis dešrelėmis. Užkandę ir susikrovę mantą į bagažinę, sulindome į šiltus miegmaišius.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.