Kažkur tolimoje Kroatijoje …

Taip, taip … visi mums sakė: „ <…> su mažu vaiku sudėtinga keliauti, galbūt nereikia, gal trumpiau, ar bent jau kažkur arčiau <…> “, bet …

Mes nebūtume mes, jei kažkur nevažiuotume, kad ir su mažuoju ponuliu. Planuose buvo Papua Naujoji Gvinėja, nepavyko, nes nesutaupėm, toliau sekė Šri Lanka – gerai pagalvojom ir nukėlėm kitiems metams, tad beliko kažkur į Europą. Peržvelgus lėktuvų bilietų ir viešbučių kainas, nusprendėme vykti į Kroatiją, kur rudenį šilta, skaidrus ir žydras vanduo, malonūs žmonės, skanus maistas, viduramžius primenantys senamiesčiai ir nuostabios krantinės. Tad ilgai nieko nelaukę, susiplanavome maršrutą, susidėliojome pinigus, apie juos šiek tiek vėliau, ir pasiskaitę, ką reiktų pamatyti ir ko ne, pajudėjome tikslo link.

Kelionė mašina truko 2 dienas, kurios nebuvo sudėtingos ar varginančios. Laikas tiesiog skriete praskriejo. Galbūt todėl, jog buvom išsiilgę šiltų, saulėtų dienų ir poilsio, o galbūt todėl, kad mažasis keliautojas elgėsi padoriai ir buvo linksmas, tad nervų niekam niekas negadino. Keliai, išskyrus Lenkijos, buvo puikūs. Tiesa, Čekijoje, Austrijoje ir Slovėnijoje pastarieji yra mokami (~35 Eur.) Tad kirtus šalies sieną, o dar geriau iki jos, nusipirkite vinjetes, kurias galite įsigyti bet kurioje degalų prekybos vietoje. Važiuodami pirmyn, mes to nepadarėme, nes tiesiog nežinojome ir nepastebėjome kelio ženklų, kurie apie tai informavo. Tad pralėkėme visas tris valstybes nesusimokėję nė vieno euro. Tikrąją ta žodžio prasme, mums pasisekė, o galėjo baigtis liūdniau, tarkim kelionei skirti pinigai būtų atiduoti baudoms mokėti, tad nerizikuokite ir būkite sąžiningi.

Kroatija garsėja savo gamtiniais turtais, tai 2000 km ilgio uolėtos šalies pakrantės su daugiau nei 1000 salų ir salelių pasidengusių vešlia augmenija. Netgi, sezono metu, t.y. liepos ir rugpjūčio mėnesiais, kada minios turistų plaukte plaukia į šalį, čia galima atrasti ramių užutėkių, olų ar nedidelių žvejų kaimelių, kur gyvenimas teka sava vaga ir niekas nesuka galvos dėl turistų ir jų atnešto pelno. Čia taip pat vyksta daugybė muzikos festivalių, Zagrebe ir kituose miestuose pilna meno galerijų, kurių darbai ir instaliacijos suteikia šiuolaikinio žvilgesio pačiai valstybei.

Neabejotinai, šalis nuėjo ilgą ir sudėtingą kelią nuo 1990 metų, kuomet žlugo Sovietų Sąjunga, o prabėgus keleriems metams įvyko pilietinis karas, nusinešęs ne vieną šimtą gyvybių. Kroatijos gyventojai akivaizdžiai didžiuojasi iškovota laisve ir įgyta šalies nepriklausomybe. Dėl ypatingos geografinės padėties, socialinė ir kultūrinė aplinka čia labai skiriasi, centrinei Europai būdingas sunkus darbas bei tvarka ir pietietiškas spontaniškumas. Taip pat ši šalis stovi ant pagrindinių religijų susikirtimo taško, kur katalikybė susitinka su islamu ir ortodoksine krikščionybe. Nors patys kroatai save laiko vakarų piliečiais, skirtingais nei pietų slavai, kurie turėjo didelės įtakos šalies formavimuisi dar Jugoslavijos laikais, balkanų šalims būdingi bruožai tokie kaip patriarchalinės šeimos, svetingumas ir ant griliaus kepto maisto mėgimas yra toks pat dažnas kaip ir pietų Europos šalyse. Tad kroatų panašumas į kaimynines valstybes yra kur kas didesnis, nei jiems patiems gali atrodyti.


MARŠRUTAS


NAUDINGA INFORMACIJA 

Kuo vilkėti

Jei vykstate sezono metu, visada su savimi turėkite skrybėlę, kepurę ar skarelę, kuri galėtų apsaugoti jus nuo perkaitimo. Įdienojus termometro stulpelis šokteli gerokai virš 30 laipsnių karščio, tad būkite budrūs ir gerkite daug vandens. Taip pat naudokite kremą nuo saulės ir nepamirškite, jog Adrijos jūros dugnas yra nuklotas akmenimis ir jūros ežiais, tad pasirūpinkite guminiais bateliais. Jei pamiršote – tai ne bėda, prekeiviai, dirbantys šalia paplūdimio, jų turi į valias. Vykdami į šią šalį, pasiimkite su savimi akvalangą, nes bet kurioje vietoje, kur tik sustosite, galėsite plaukioti po vandeniu.

Miegojimas

Keliaujantiems šeimomis, siūlau rinktis apartamentus, kuriuose bus virtuvė. Nusipirkę šiek tiek maisto prekybos centre ar turguje galėsite nebrangiai ir sočiai pavalgyti. Būtinai su savimi turėkite elektrinį prietaisą, skirtą uodams ir musytėms (vietiniai šiuos vabzdžius vadina “komarci“), kurios baisiai skaudžiai kanda, atbaidyti, nes ne visi nuomininkai jį turi.

Pinigai

1 EUR – 7.40 kunų

Turėkite su savimi kunų ir eurų, nes mažuose restoranėliuose ir parduotuvėse bei už nakvynę teks susimokėti grynaisiais.

Internetas

Bevielis internetas prastas, tad daug vilčių nedėkite. Net jei nuomininkas skelbia, kad jis yra ir visai neblogas, tai gali būti absoliutus melas!

Derėjimasis

Kroatijoje nėra įprasta derėtis, todėl dažniausiai tiek turguose, tiek parduotuvėse, prekių kainos yra fiksuotos. Bet jei vis tik sugalvosite pradėti derybas, būkite mandagūs.

Arbatpinigiai

Arbatpinigiai Kroatijoje yra priimami. Restoranuose ir kavinėse priimta palikti apie 10 proc. nuo bendros sumos, bet jeigu jums maistas ir aptarnavimas nepatiko, drąsiai eikite lauk ir nepalikite nė cento. Kalbant apie kitas paslaugas, tokias kaip taksi, plaukų kirpimas ir pan. arbatpinigiai nėra būtini, bet jei yra noro, visada prašom. Geresniuose viešbučiuose taip pat rekomenduojama palikti keletą eurų kasdien už kambario tvarkymą.

Kalba

Didžiuosiuose Kroatijos miestuose ir pagrindiniuose objektuose bus lengva susišnekėti anglų kalba. Atokiose vietose, tai padaryti yra kur kas sudėtingiau, bet pagrindinius žodžius, tokius kaip karštas vanduo, oro kondicionierius, skaitmenys ir t.t. jie žino. Kas mokate rusų kalbą, galite ir ją išmėginti, senyvo amžiaus žmonės supras, ką norite pasakyti.


BIUDŽETAS

  • Kuras: ~1,11 EUR/l
  • Kelių mokesčiai: čia
  • Keltai: čia pateikiamos keltų kainos, tvarkaraščiai, yra paieškos sistema
  • Nakvynė: ~30 – 40 EUR (paprastesni viešbučiai ir vadinamieji apartamentai)
  • Pietūs: ~20 – 30 EUR/žm. (trijų kursų pietūs su gėrimu vidutinio lygio restorane/kavinėje. Užkandinėse pavyks papietauti ir už 8 EUR)
  • Lankomi objektai: turas dviračiais po miestą 25 EUR, privatus plaukiojimas burlaiviu 135 EUR

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.